Zanim zaadoptujesz psa.

CZY WARTO?

Każdy z nas, nim adoptuje psa, powinien uważnie to przemyśleć.

Pies oprócz tego, że może być wspaniałym towarzyszem długich spacerów, kompanem do zabaw, pociechą w kryzysowych sytuacjach, jest też DUŻYM obowiązkiem. Każdy więc musi być odpowiedzialny za stworzenie, które przygarnął. Najważniejsze jest to, aby nigdy nie adoptować psa pod wpływem chwili, emocji, bo ktoś ze znajmych adoptował i jest zachwycony. Przy adopcji należy się kierować przede wszystkim rozsądkiem - jest to ważne i dla nas i dla przyszłego pupila.

Trzeba także pamiętać by nie oczekiwać od psa dozgonnej wdzięczności. Zwierzaki ze schroniska to często stworzenia z problemami, które potrzebują cierpliwości i pracy, dopiero wtedy odwdzięczą się swoim przywiązaniem.

Dlatego przemyślmy czy warto?

.

PRZECIW:

- Pies jest jak dziecko: jest sie w pełni odpowiedzialnym za jego zachowanie i wybryki. Jeżeli coś zniszczy lub kogos ugryzie, to my, ludzie za to odpowiadamy karnie.

- Na właściciela psa zwalą się wszystkie obowiązki związane z karmieniem, pojeniem i leczeniem zwierzęcia (nawet jeżeli inni domownicy zadeklarują chęć pomocy, trzeba się liczyć z faktem, że wcześniej czy później i tak wszystko spadnie na nas -zapał na początku jest wielki , ale nieraz szybko mija)

- Trzeba się liczyć,że w ciągu całego życia pies może ofiarą przeróżnych chorób lub wypadków (np.operacja średnio kosztuje ok. 1000 - 2000 tyś zł, ukąszenie przez żmije, a w lasach bywa ich sporo , przynajmniej 150 zł)

- Spacery: każdego dnia trzeba planować rozkład zajęć tak, żeby kilka razy dziennie wyjść z psem,bez względu na to czy to święto, czy też ma się więcej pracy, czy jest się zmęczonym i chorym albo czy też pada deszcz lub akurat jest śnieżna zawierucha.

- Zanim gdziekolwiek sie wyjedzie, trzeba rozstrzygnąć kwestię, co w tym czasie z psem : oddać komuś pod opiekę albo zabierać go ze sobą - ani jedno ani drugie rozwiązanie nie jest łatwe.

- Będzie się nam nieraz wydawać, że jako osoba z psem staliśmy się obywatelami drugiej kategorii, którzy mają mniej praw niż inni i często nie może gdzieś wejść, np.na plażę.

- Pies może mieć różne, różniste cechy charakteru, lęki czy nawet dziwactwa . Może np. niszczyć drzwi w mieszkaniu podczas burzy albo budzić nas w środku nocy, bo wystraszony,próbuje robić podkop pod łóżkiem.

- Psu nie wytłumaczysię , że czegoś nie wolno , a krzyczenie na niego lub karcenie fizyczne , maraczej odwrotny wręz negatywny skutek - pies się nas boi , nie ufa nam i zamiast być jego przyjacielem , stajemy się jego wrogiem 

- Oddanie lub porzucenie psa często bardzo źle wpływa na jego psychikę. Takie psy mogą być lękliwe , nieufne - tzw.lęk separacyjny, czyli boją się zostawać same w domu ;zaczynają wtedy wyć i niszczyć - mogą też reagować agresją wobec ludzi i innych psów. Porzucając psa, wywieramy negatywne piętno na jego psychice na całe jego życie.

- Psy z obfitym podszestkiem tracą całe mnóstwo sierści, która jest wszędzie i we wszytskim. Wbija się w ubranie, wciśnie  w każdy zakamarek, jest w jedzenii w piciu.

.

ZA:

- To nasz najlepszy przyjaciel, który będzie nas kochał bezwarunkowo. Im więcej czasu mu poświęcamy tym więź miedzy człowiekiem a psem staje się silniejsza,

- Nigdy nas nie okłamie, nie oszuka. O ile zadbamy o jego bezpieczeństwo, zawsze będzie przy nas,

- To nasz najlepszy kompan do wspólnego spędzania czasu. Zawsze będzie chętny aby nam towarzyszyć,

Jeżeli nadal zastanawiasz się czy warto, przyjdź jak już będziesz pewny(a), ponieważ  wszystkim tym, którzy potem oddali lub porzucili gdzieś swoje czworonogi, też sie wydawało, że WIEDZĄ.

 .

Zanim jednak zdecydujesz się przygarnąć psiaka, odpowiedz sobie jeszcze na kilka pytań:

 - Dlaczego chcę adoptować psa?

 - Czy jestem świadom tego, że pies może dożyć nawet 20 lat i do tego czasu będzie pod moja opieką 

 - Czy jestem świadomy tego, że pies to nie jest zabawka, to potomek wilka. To my odpowiadamy za niego, to nasza wina jeśli kogoś ugryzie, czy wyrządzi szkody!

- Czy jestem świadomy/a tego, że pies zabrany ze schroniska, nie od razu będzie nam wdzięczny i oddany, często nawet może sprawiać kłopoty. Taki pies wymagać może szkolenia lub czasu na oswojenie z nową sytuacją, szczególnie starsze psy mogą,ale nie muszą wymagać leczenia.

- Czy jestem w stanie zadbać o opiekę weterynaryjną dla psa?

 - Ile czasu jestem w stanie poświęcić psu i jaką funkcję będzie on pełnił w naszym życiu?

 - Czy jestem w stanie utrzymać finansowonowego domownika?

 - Jeśli chcę adoptować konkretną rasę, czywystarczająco dużo o niej wiem?

 - Czy jestem gotowy na wizyty przed i poadopcyjne, czy jestem w stanie pokryć koszty sterylizacji?

 - Czy mam w domu inne zwierzęta i czy jestem świadomy tego, że zanim zaadoptuję psa, muszę sprawdzić jego stosunek do ludzi i zwierząt?

 - Czy jestem na tyle odpowiedzialny, że zanim adoptuję psa, przedyskutuję to z rodziną i najbliższymi, pies nie będzie adoptowany jako prezent, czy pod wpływem chwili?

Jeżeli nadal uważasz, że WIESZ  i  że WARTO, a nie zależy Ci na rodowodzie, hodowli i wystawach, jeśli masz czas i pragniesz mieć przyjaciela, który jest Ci wierny bez względu na to jaki masz humor i bez względu na stan Twojego portfela, śmiało możesz adoptować psa!

 

Kategoria: