O jedzeniu w życiu psów.


Jedzenie w świecie psów, tak jak w świecie ludzi, ma wiele funkcji. Oprócz tej podstawowej, zaspokajania głodu i, co za tym idzie, odżywiania organizmu mamy jeszcze szereg funkcji związanych ze specyfiką gatunku. Psy to istoty socjalne, żyły i żyją w grupie, polowały i wciąż nierzadko polują w grupie i najchętniej jedzą w grupie, bo ta czynność wzmacnia więzi, uspokaja po emocjonującym i niesamowicie podnoszącym adrenalinę polowaniu. Gryzienie, memłanie, rozrywanie mięsa powoduje wydzielanie serotoniny, hormonu szczęścia powodującego błogość i jest naturalnym elementem ciągu łowieckiego. Wypatrywanie/tropienie->pogoń->schwytanie->zabicie->jedzenie->odpoczynek/sen to ciąg łowiecki, który pozwala grupie psowatych utrzymać odpowiedni poziom emocji, w prawidłowy sposób funkcjonować w stadzie i spełniać szereg potrzeb.

Jakie to ma przełożenie na nasze życie z psem w XXI wieku, gdzie psy polują rzadko, gdzie mamy ogromny rynek gotowych karm dla psów, gdzie psy często są jedynymi zwierzakami w domu? Nie sposób wrócić do natury w pełni, ale myślę, że warto wziąć z niej to, co może naszym psom służyć. Na pewno posłuży im inspiracja ciągiem łowieckim, czyli kolejność najpierw spacer/aktywność, a potem posiłek. U ras ze skłonnością do skrętu żołądku(dziś na stronie pojawi się tekst o skręcie) to wręcz podstawa profilaktyki, u innych gwarancja przyjemnego spaceru bez wypełnionego brzucha i wspomnianego relaksu po aktywnym spacerze.

Modeli żywienia jest wiele, Whole Prey, Franken Prey, BARF, sucha i mokra karma zbożowa lub bezzbożowa, gotowane mięso z ryżem i marchewką, kiełbasy dla psów, resztki z obiadu, chleb z mlekiem, kasza ze skwarkami... Pies jest mięsożercą, potrzebuje nieprzetworzonego białka zwierzęcego, takiego jakie jadłby w naturze polując. Ewentualne węglowodany w niewielkich ilościach mogą pochodzić z dozwolonych warzyw i owoców. Dieta oparta na surowym mięsie wydaje się być najlepszą opcją żywieniową, ale wymaga sporo zaangażowania i wiedzy by karmić w ten sposób właściwie. Alternatywą jest wysokiej jakości mięsna karma mokra. Sucha karma zawsze zawiera szkodliwe produkty pochodzenia roślinnego, a proces jej wytwarzania zakłada wysoki stopień przetworzenia. Bardzo ważne, żeby dostosować dietę do psa, nie tylko jako gatunku, ale także do jego zapotrzebowania energetycznego, ewentualnych schorzeń, a także do upodobań smakowych. 

Karmienie mięsnym pożywieniem przynosi wiele korzyści behawioralnych, tryptofan, aminokwas, który drapieżnicy najlepiej przyswajają z mięsa wspomaga wydzielanie wspomnianej już, dającej błogość serotoniny. Brak węglowodanów(czyli kasz, ryżu, ziemniaków, kukurydzy, pszenicy itd.) wspiera utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi, co zapobiega problemom z nadpobudliwością i wahaniom nastroju. Wymagająca forma posiłku, sprawia, że jedzenie jest superwyzwaniem, zajęciem dającym ostatecznie poczucie spełnienia i relaksu.
Częstotliwość podawania pożywienia także ma wiele modeli. Moje psy, mimo, że zanim do mnie trafiły to zaznały głodu, pozwalają mi na najbliższy mi model, czyli karmienie na żądanie w ilości w jakiej chcą i utrzymują bez problemu wagę. Nie wszystkie psy jednak są w stanie samoregulować sobie pory i ilość pokarmu, w tym przypadku warto znaleźć optymalną częstotliwość, która służy psu, ale także jest kompatybilna z naszym stylem życia. Zbyt długie przerwy w jedzeniu mogą powodować wymioty głodowe, a zbyt częste, malutkie posiłki mogą nie pozwalać zaznać sytości. 

Uważam, że pies ma prawo do pełnowartościowego posiłku jedzonego w spokoju, dlatego pomysły typu „palenie miski" czy wydawanie całego posiłku z ręki by poprzez kontrolę głodu uzyskać pełne psie posłuszeństwo są, chociaż w pewnych sytuacjach sensowne i uzasadnione, to jako metoda szkolenia psa jest według mnie nieetyczna. 

PAMIĘTAJMY! Zdrowe żywienie chociaż pozornie wydaje się kosztowne(a przy odrobinie zaradności wcale nie musi takie być) to w dłuższej perspektywie oszczędność przede wszystkim na weterynarzu, ale nierzadko na behawioryście, na meblach i szkoleniach. A zdrowie i dobrze samopoczucie naszych psiaków jest BEZCENNE. 
 
Adrianna Bader 
relaxeddog.pl
Kategoria: